מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל פרטיות תנאים
English
שלום אורח, התחבר
דף פנימי - תמונת אווירה

ארגז כלים למדריך

בשנים האחרונות הפקנו כלי הדרכה דיגיטליים אשר נגישים למדריך הצלילה און ליין דרך פלטפורמות מגוונות, עבור כל אחד מכלים אלה בחרנו את פלטפורמת העבודה המתאימה ביותר.
במאמר זה ריכזנו עבורכם את הכלים המרכזיים, יחד עם קישורים, הסברים וטיפים מנצחים לשימוש יעיל, אפקטיבי ונכון:

חדשנות תומכת
לא הרבה התחדש בעשורים האחרונים בעולם הצלילה, ההתקדמות המשמעותית ביותר בציוד הצלילה היתה בתחום מחשבי הצלילה. כל השאר אולי נוח, מעוצב ומונגש יותר, אך לא חלו שינויים מהותיים. חיי היום יום שלנו, לעומת זאת, השתנו ללא היכר עם הופעת המחשב, פיתוח תשתית האינטרנט והשימוש בטלפונים חכמים.
לכן, יצרנו ממשקים לכלים הקיימים אותם אתם מכירים מחיי היום יום, הרי לכולם יש טלפון חכם ביד ומחשב בבית. היתרון הוא, שאין צורך ברכש של ציוד מיוחד ויותר מכך, בחלק מהמקרים השתמשנו בפלטפורמות מוכרות שאתם כבר עושים בהן שימוש ולכן תוכלו להשתמש בהן ללא הדרכה. כל אחד מכלי ההדרכה הנ"ל מתעדכן ומשודרג מעת לעת ואנחנו עושים כמיטב יכולתנו לעדכן אתכם על כך בזמן אמת באמצעות הודעות בדף הפייסבוק למדריכי הצלילה של ההתאחדות בקבוצת WhatsApp למנהלים מקצועיים, בניוזלטר מדריכים ועוד.

 

טיפים של אלופים
לפני שנסביר על כל אחד מכלי ההדרכה הדיגיטליים, להלן מספר המלצות שיישומן יקל עליכם:
תגיעו מוכנים לשיעור - זה תמיד נכון, אבל... עם יישומים דיגיטליים זאת חובה! אם אתם מתכננים לבחון את החניכים שלכם באמצעות אפליקציית מצולות, חשוב שתיכנסו לאפליקציה 48 שעות לפני שאתם פוגשים את החניכים שלכם ותוודאו שהכל עובד.
תבדקו האם האפליקציה שלכם מעודכנת? האם המדריך פעיל שלכם בתוקף? (האפליקציה מאפשרת רק למדריכים פעילים לבחון),
תרעננו את עצמכם, האם אתם זוכרים כיצד בוחנים באמצעות האפליקציה? לפעמים מתבלבלים בין מערכת מורנ"ה לאפליקציה מצולות כי חושבים שזאת אותה מערכת וצריך רגע להיכנס ולהתאפס.
למה להתכונן 48 שעות לפני? בעיקר כי אם אתם לא מצליחים, תבקשו להתייעץ איתנו ואנחנו לא זמינים 24/7.

אל תפעילו את הכלים הדיגיטליים בפעם הראשונה בנוכחות חניכים. כי כאשר כלי מסוים לא יעבוד לכם, עד שתפתרו את זה, זה עלןל ליצור אצל החניכים שלכם תחושה שאתם לא מקצועיים.  
לסיכום:

 • לוודא מדריך פעיל בתוקף
 • לוודא שהאפליקציה מעודכנת
 • לעשות חזרה ולוודא שאנחנו זוכרים כיצד זה עובד
 • לא להפעיל פעם ראשונה (או אחרי הרבה זמן) בנוכחות חניכים
 • ליצור איתנו קשר לתמיכה טכנית

ערוץ היו טיוב של ההתאחדות
בערוץ הYouTube של ההתאחדות ריכזנו לכם את כל הסרטונים שהפקנו בשנים האחרונות, חלקם פחות רלוונטיים להדרכה אבל רובם כן. את הסרטונים חילקנו לפי נושאים (פלייליסטים).

כיצד אוכל להסתייע ביוטיוב להדרכה?
בפלייליסט של "ריענון ידע" תוכלו למצוא סרטונים של רוב תרגולי המים שאתם מלמדים בקורס כוכב אחד וכן הרצאות עיוניות המועברות ע"י מדריכי צלילה שלנו.
בפלייליסט "הדרכת צלילה" ו-"פיזיקה ופיזיולוגיה בצלילה" תוכלו למצוא אינספור סרטוני הדרכה בנושאים מגוונים הנלמדים בקורסים מתקדמים. תוכלו לרענן את הידע שלכם, ויותר מזה - תוכלו לשמוע מרצים מומחי תוכן, ומדריכים אחרים עם דרכים שונות ללמד את אותו נושא, אני ממליץ מאוד על ההדרכות שמעביר אמיר גור.
בפלייליסט "ציוד צלילה" תוכלו למצוא סרטוני הדרכה מקיפים על ווסתים, מיכלים, מדחסים, מחשבי צלילה ועוד.

לומדת ריענון
לומדת הריענון פותחה ע"י ההתאחדות הישראלית לצלילה בשיתוף עם הרשות לצלילה ספורטיבית ומיועדת ככלי עזר למדריך הצלילה לפני ביצוע ריענון צלילה, או עבור צוללים שמבקשים לחזור על החומר ולרענן את הידע שלהם לפני הצלילה גם אם הם לא מחויבים בריענון.

כיצד אוכל להסתייע בלומדה בעת ביצוע ריענון צלילה?
הלומדה אינה תחליף לתדריך שנותן המדריך לקראת צלילת הריענון, אלא מפנה למדריך הצלילה את הזמן להתמקד בנושאים המחייבים חיזוקים.
הלומדה מאוד ידידותית וכוללת מעל 30 סרטוני הדגמה של תרגולי המים הבסיסיים.

 

מערכת מורנה
מורנ"ה היא קיצור של: מעקב ורישום נתוני הדרכה. המורנ"ה מחליפה את מערכת ההסמכות הישנה ואת טופסי המעקב מנייר עליהם הייתם חותמים ומאפשרת לכם לבצע את כל פעולות ההרשמה לקורס, המעקב אחר הקורס והעברת ההסמכה להתאחדות דרך המחשב, הטאבלט או הטלפון שלכם.

השתדלנו מאוד שהמערכת תהיה אינטואיטיבית - כזאת שניתן יהיה להפעיל על סמך אינטואיציה גם בלי לקבל הדרכה, אבל מכיוון שהמורנ"ה עושה הרבה יותר מניהול ומעקב אחר קורסי הצלילה, ויש לה אינספור יכולות משלימות, הכנו עבורכם מדריך הפעלה מקיף שישמש אתכם וייתן לכם מענה מלא להפעלת המערכת.
המורנ"ה מהווה כלי משלים עבור החניכים בקורס הצלילה, חניך יכול למצוא באזור האישי שלו את כלל מצגות הקורס, את התעודות שלו ועוד.

אפליקציית מצולות
במקור הקמנו את אפליקציית מצולות ככלי לבחינת החניכים בלבד. פלטפורמה דרכה מבצעים את המבחן העיוני בסיום הקורס.
היתרון של בחינה באמצעות אפליקציה הינו, שניתן לעדכן את המבחנים בכל זמן נתון, כך שהנבחנים ייבחנו תמיד לפי גרסת המבחן האחרונה, ניתן גם להקים "בנק שאלות" שדרכו מייצרת האפליקציה מבחנים עם שאלות אקראיות. כמו כן, ניתן לנתח את תוצאות המבחן ולהבין היכן יש שאלות מבלבלות, כיצד לשפר את חומר הלימוד אל מול נושאים בהם אנו מזהים חוסר ידע, להאיר למדריכים שהחניכים שלהם טועים פעם אחר פעם באותם נושאים ועוד.
תוך כדי פיתוח האפליקציה, נחשפנו ליכולות המגוונות של השימוש בה והוספנו מבחני תרגול, טבלת דקומפרסיה דיגיטלית, יומן צלילות דיגיטלי, מחשבונים לחישובי צריכת אוויר, חישובי ניטרוקס ועוד והיא מתעדכנת כל הזמן בהתאם לבקשות שאנחנו מקבלים מכם, המדריכים. לאחרונה למשל, אפשרנו לשנות את שפת התצוגה לאנגלית ובנוסף, לבחון את החניכים באנגלית וברוסית.
בניגוד למורנ"ה, שהיא תוכנה שעובדת על דפדפן ולכן ניתן להיכנס אליה דרך המחשב האישי ו/או הטלפון החכם, מצולות הינה אפליקציה ולכן עובדת רק עם מכשירי טלפון חכם. מסיבה זו עליכם לוודא כל הזמן שהאפליקציה שלכם מעודכנת לעדכון האחרון. 

דפי הורדות למדריך ולחניך
אתר הבית של ההתאחדות הישראלית לצלילה מהווה כלי נוסף למדריכי וצוללי ההתאחדות, דרך סרגל התפריט הראשי ניתן להגיע למידע רב שנועד לסייע למדריך. שתיים מהלשוניות בתפריט מאוד רלוונטיות לנושא שלנו:

 • מידע לצולל
 • הדרכה

דרך הלשונית "הדרכה" שבתפריט הראשי ניתן בין היתר להגיע ל:
הורדות קבצים - מדריכים
מאגר עם כל קבצי ההדרכה הרלוונטיים למדריך, בעיקר מצגות השיעורים העיוניים בפורמט פאואר-פוינט. מאגר זה מוגן ע"י הזדהות כפולה באמצעות מס' תעודת הזהות ותאריך הלידה של המדריך והוא פתוח בפני מדריכים פעילים בלבד. זאת הזדמנות טובה לציין 4 נקודות חשובות:

 1. כלל הקבצים הינם קניין רוחני של ההתאחדות הישראלית לצלילה ואין לעשות בהם שימוש שלא להדרכת קורסי צלילה של ההתאחדות הישראלית בלבד.
 2. מצגות הפאואר-פוינט אינן מוגנות סיסמה, כלומר הן פתוחות וניתן לשנות ולערוך אותן, כל שינוי שתבצעו הינו על אחריותכם בלבד.
 3. מומלץ להוריד מחדש את המצגות לפני כל קורס שכן הן מתעדכנות מעת לעת. כאשר מדריך מסוים מוריד קובץ מהאתר למחשב שלו, האתר "זוכר זאת" ובכל פעם שיועלה קובץ מעודכן, אותו מדריך יקבל על כך עדכון. אם אתם משתמשים בקבצים (מצגות) שמדריך אחר הוריד, לעולם לא תדע כשהן יעודכנו, כי המדריך שהוריד אותן הוא זה שיקבל הודעת עדכון.
 4. מס' הגרסה ותאריך העדכון של כל מצגת מופיע (בד"כ) בקצה הימני תחתון של כל שקף. בחלק מהמצגות קיים מעקב עדכונים, בו מתוארים בקצרה העדכונים שבוצעו בכל גרסה.

הורדות קבצים - חניכים
מאגר של כל הקבצים שרלוונטיים עבור חניכים בקורס צלילה. חניך שהצטרף לקורס צלילה ורוצה לעיין במצגת השיעור שמעביר המדריך, יכול להוריד למחשב/טלפון שלו את המצגות בפורמט PDF. המצגות מוגנות סיסמה, כדי להוריד אותן, על החניך לקבל מהמדריך את סיסמת ההורדה. עם זאת, בשימוש עם מערכת המורנ"ה, ניתנה גישה למצגות הקורס ללא צורך בסיסמאות. כלל המצגות של הקורסים שבהם השתתף הצולל נמצאות בלשונית "הקורסים שלי" שבאזור האישי של החניך (ראה צילום להלן). בכל פעם שאנחנו מעלים מצגת מעודכנת, היא מתעדכנת אוטומטית בדפי ההורדה לחניכים שבאתר הבית של ההתאחדות ובמקביל באזור האישי של החניך, ונשמרת שם לעולם כך שהחניך יכול לעיין במצגות גם לאחר סיום הקורס כדי לרענן את זכרונו.

 

כתב: שלומי פלניצקי - מנהל פיתוח הדרכה shlomi@diving.org.il 

חולצת טריקו נוסטלגית!
עכשיו בחנות!
חולצת טריקו נוסטלגית!
חזר למלאי! חולצת טריקו קצרה עם לוגו הדג היהודי צבע לבן מידות 16, S-3XL
לרכישה ולמידע נוסף >
רכישת ביטוח צלילה + תשלום דמי חבר הכל במקום אחד
ביטוח צלילה!
רכישת ביטוח צלילה + תשלום דמי חבר הכל במקום אחד
ההתאחדות הישראלית לצלילה רואה בביטוח הצלילה את אחד מהשירותים החשובים שביכולתה לספק לחברי ההתאחדות. זכרו שכשאתם רוכשים ביטוח צלילה דרך ההתאחדות הישראלים לצלילה אתם תורמים לפיתוח ענף הצלילה
לרכישת ביטוח צלילה או תשלום דמי חבר >