מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל פרטיות תנאים
English
שלום אורח, התחבר
דף פנימי - תמונת אווירה

הכשרת בודקי תקן ISO למרכזי צלילה

מאת: לירון תירוש

 

 

במהלך הקיץ שעבר התרחשו מס' תאונות צלילה בישראל. אחת מהן נסתיימה באובדן חיי אדם ואחרות לא היו רחוקות מכך. תאונות אלו לא קרו, אמנם, במועדוני ההתאחדות הישראלית לצלילה, והיו שונות זו מזו בנסיבותיהן ובגורמים להן, אך התעניינתי מאד בתהליך לקיחת ההחלטות שהוביל לאירועים אלה. בירור הנסיבות והבנת הגורמים לתאונות הוא חשוב מאד בעיניי, כדי למנוע התרחשות מקרים דומים בעתיד.

נראה היה כי לתאונות אלו היה "מוטיב חוזר" – מדריכי צלילה הנוהגים שלא בהתאם לנהלים בסיסיים של מועדון צלילה. במקרים מסוימים החריגה היתה כל כך בוטה, עד כי יש לתהות אם בכלל נהלים כאלה היו קיימים במועדון.  

 

לאחר שחלקתי את תחושותיי עם דרור בלוך, יו"ר הנהלת ההתאחדות, הוא ביקש ממני לקיים השתלמויות למדריכי צלילה ומובילי קבוצות, במטרה להסביר ולהדגיש את אופן ההתנהלות הנכון במצבים דומים. בהשתלמויות דיברנו על מצבים בעייתיים ונקודות תורפה בהדרכת צלילה, כמו קליטת צוללים במועדון ושיבוצם למסגרת הנכונה עבורם, שילוב צוללים ברמות הכשרה שונות באותה צלילה ושליחת צולל לבד לפני המים או לחוף.

 

במקביל היה ברור לנו שיש צורך במתן מענה מערכתי לנושא. היות ולפני מספר שנים הצטרפנו ל- EUF, התאחדות הצלילה האירופית, המחייבת את ההתאחדויות החברות בה לעמוד בביקורת תקן ISO לארגון צלילה, פנה בעז מייזל, נציג ההתאחדות ב- EUF לאנשי הארגון ובדק עמם מה נדרש על-מנת לעמוד בתקן המיועד לנותני שירותים בתחום הצלילה.

התקינה הבינלאומית בתחום הצלילה נקבעת - כמו בתחומים רבים אחרים -  ע"י ארגון ISO.

ISO – International Standards Organization פועל בתחומים רבים ושונים לקביעת סטנדרטים אחידים ומחייבים. קביעת הסטנדרטים נעשית בידי ועדות הכוללות אנשי מקצוע מנוסים בתחום, תוך התייעצות עם ארגונים מובילים, ספקי שירותים, יצרנים ורשויות להגנת הצרכן.

הועדה הקובעת את הסטנדרטים בתחום הצלילה פועלת תחת מכון התקנים האוסטרי, שנקבע ע"י ISO כאחראי לתחום התקינה בצלילה. ועדה זו קבעה מס' תקנים מחייבים לארגוני צלילה, מתקן לדרגות צלילה והדרכה ועד תקן לצלילת הכרות ואף לשנירקול מודרך.

בנוסף, קבעה הועדה תקן לשירותי צלילה, המיועד למרכזי צלילה, בתי ספר, ספינות צוללים וכד'.

בחודש נובמבר האחרון עברנו בהצלחה ביקורת ארגון לחידוש ההכרה בהתאחדות (את הביקורת הראשונה עברנו ב- 2012) ובמהלכה סיכמנו עם מרטין דניסון, הבודק מטעם הארגון ועם ד"ר פיטר יונאס ממכון התקנים האוסטרי על ביצוע הכשרת בודקי תקן ישראלים, שיוכלו לבצע בדיקות תקינה למועדוני צלילה בארץ.

מרטין דניסון צולל מאז שנת 1968 ובין השנים 1979-1992 הוביל קבוצות של צוללים מאירופה לישראל ולסיני. מאז הפך לאחר מבכירי הענף באירופה, היה מראשוני ארגון SSI באירופה וממקימי ה- EUF. הוא ביצע בדיקות תקן לארגוני צלילה בכל העולם והכשרות של בודקי תקן ISO למועדונים במצרים ובסיני, בקפריסין, במלטה ועוד.

במהלך חודש פברואר הגיע מרטין שוב לישראל, להעביר גם כאן את הכשרת בודקי התקן. במהלך שבוע ההכשרה "בילינו" שעות ארוכות במעבר על כל סעיפי התקן, וניהלנו דיונים על מטרות הביקורת ויעדיה ועל הדרכים הטובות ביותר להביא מועדון צלילה לרמת התנהלות ושירות נאותה. ביצענו ביקורות לדוגמה בשני מועדונים שהתנדבו לשמש כ"שפני ניסיון": הסדנה הימית של אוניברסיטת חיפה ומועדון הצלילה ריף הדולפינים באילת.

 

במהלך הביקורות נבדקו לעומק כל התהליכים במועדון והניירת הנדרשת במהלכם. החל מתהליך קבלת עובד חדש, ההדרכה והחפיפה, דרך קליטת הצוללים בדלפק, חלוקה והתאמה של הציוד, נהלי דחיסת המיכלים והפעלת המדחס, נהלי טיפול בציוד, ועד בדיקת המידע המוקדם הנמסר לצוללים במדיות השונות והשוואתו למתבצע בשטח. עברנו על ניירת, קלסרים וקבצי מחשב, הקשבנו לתדריכים בכל הרמות וביצענו ראיונות עם בעלי תפקידים, מדריכים, חניכים ולקוחות.

הביקורות עברו בהצלחה רבה, עם הערות מינוריות לשיפור. מרטין אף ציין כי ראה רק מועדונים מעטים בעולם המשתווים לריף הדולפינים ברמת השירות, הנהלים וההקפדה עליהם.

שלומי פלניצקי הוסיף: "לפני מס' חודשים נפל בחלקי להשתתף במפגש לניסוח אחד מתקני הצלילה עבור ארגון התקינה הבינלאומי ISO. יושבים שם נציגים בכירים של ארגוני הצלילה, מכוני התקנים, נציגי ארגונים סביבתיים, מומחים מתחומים רלוונטיים כגון מסחר, ימאות ועוד...

היה מרגש לראות שאצלנו בארץ יש מרכזי צלילה שעם השנים הגיעו בכוחות עצמם לרמת סטנדרטים ונהלי עבודה, שנותנים מענה מרשים לתקן שנקבע ע"י ארגון התקינה הבינלאומי".

משתתפי ההכשרה, החולקים ביניהם קרוב ל- 120 שנות הדרכת צלילה, ומנהלי המועדונים - מדריכים ותיקים ומנוסים בזכות עצמם - ציינו כי תהליך הבדיקה, גם אם נראה בתחילה מתיש ועוסק בדברים הנראים לעין הישראלית כמובנים מאליהם, הוא יסודי, מסודר וקפדני. תקן ה- ISO למרכזי צלילה מקיף את כלל השירותים והמוצרים שמרכז הצלילה מספק ללקוחותיו ונועד להבטיח רמת שירות חווייתית וגבוהה, תוך שמירה על בטיחות הצוללים. עמידה של מרכז צלילה בדרישות תקן זה מבטיחה שירות איכותי והתנהלות נכונה ובטוחה הן לעובדים והן ללקוחות, שתו תקן זה יבטיח להם שיקבלו תמורה ראויה לכספם.

  

ולמרות לוח הזמנים העמוס, הצלחנו גם לצלול... לבקשת מרטין, יצאנו לצלילה מרתקת עם הכרישים בחדרה, ובאילת השכמנו לצלילת זריחה בקצא"א עם הדולפינים הסקרנים. וכך, אחרי חמישים שנות צלילה, זכה מרטין לצלול בקצא"א, אותו הכיר כאזור סגור, ולראשונה זכה לצלול עם כרישים בים התיכון...

 

תודה גדולה לאמיר יורמן ומושיקו בכר מהסדנה הימית, ולאילן ביטון, רן הפנר, אסף רגב וכל הצוות של ריף הדולפינים שהקדישו לנו שעות רבות בסבלנות ובאדיבות.

תודה גם לרוני ברק, שאירח אותנו במעגן מיכאל לחלק העיוני של ההכשרה.

תודה מיוחדת לרן גולן, אודי לוי וצוות "Out of the Blu" ממודיעין, שאירחו אותנו לצלילה ב"אתר הבית" שלהם בחדרה, ודאגו לתאם לנו ים שטוח,  מזג אוויר נהדר, המון כרישים וארוחת בוקר מדהימה בסיום הצלילה.

בשנה הקרובה אנו מקווים לערוך בדיקות לתקן ISO במועדוני הצלילה שירצו בכך, על-מנת להעניק להם את התקן המחייב ולהבטיח לצוללים שירות מקצועי,

איכותי - ובעיקר בטיחותי.

 

 

חולצת טריקו נוסטלגית!
עכשיו בחנות!
חולצת טריקו נוסטלגית!
חזר למלאי! חולצת טריקו קצרה עם לוגו הדג היהודי צבע לבן מידות 16, S-3XL
לרכישה ולמידע נוסף >
רכישת ביטוח צלילה + תשלום דמי חבר הכל במקום אחד
ביטוח צלילה!
רכישת ביטוח צלילה + תשלום דמי חבר הכל במקום אחד
ההתאחדות הישראלית לצלילה רואה בביטוח הצלילה את אחד מהשירותים החשובים שביכולתה לספק לחברי ההתאחדות. זכרו שכשאתם רוכשים ביטוח צלילה דרך ההתאחדות הישראלים לצלילה אתם תורמים לפיתוח ענף הצלילה
לרכישת ביטוח צלילה או תשלום דמי חבר >