מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל פרטיות תנאים
English
שלום אורח, התחבר
דף פנימי - תמונת אווירה

תום פלד – סיום תפקיד

תום פלד הודיע על סיום עבודתו כמנהל ההדרכה של ההתאחדות. תום מילא את התפקיד כשנתיים וחצי, וקידם נושאים שונים, כגון עדכון אוגדן הצלילה, דפי מעקב והערכה להתמחויות השונות, קורסים לדרגת מדריך מתקדם, אוגדן חדש לצלילה עם אנשים עם מוגבלויות ועוד. אנו מודים לתום על כל העשייה ונמשיך להיעזר בו כאחד מבכירי מערכת ההדרכה של ההתאחדות.

 

להלן דברי פרידה שכתב תום:

 

מדריכי ההתאחדות,

לאחרונה סיימתי תקופה של למעלה משנתיים בה שימשתי כמנהל ההדרכה של ההתאחדות. ההחלטה לסיים את עבודתי בתפקיד לא הייתה פשוטה, אך הגעתי להבנה כי הגיע זמני להמשיך הלאה לעיסוקיי, חלקם ישנים ורבים חדשים שהחלו גוזלים יותר ויותר מזמני, ולאפשר לארגון היקר  שלנו לרענן שוב את שורותיו ולהכניס דם חדש, אנרגיה ונקודת מבט חדשות, כדי שנוכל כולנו להמשיך להשתפר ולגדול.

בסיום התפקיד יש מסר אחד ויחיד שהייתי רוצה להעביר הלאה:

ענף הצלילה משתנה בשנים אלו לנגד עינינו ואתו משתנה המקצוע המכובד בו כולנו עבדנו ועובדים, הנקרא "מדריך צלילה". לאורך מהלך רצוף ומכוון ומשך כמה שנים, קורסי הצלילה בעולם הולכים ומתקצרים, בחלק מהמקומות והארגונים עד כדי כך שאינם דומים כלל לקורס המקורי הנושא את אותו שם.

 

                                           

גם בארץ נשמעים קולות רבים מתוך הענף, הקוראים לקצר את קורסי הצלילה. ההתאחדות הישראלית לצלילה היא ארגון הצלילה היחידי בארץ המתנגד באופן רשמי ונחרץ לקיצור קורסי הצלילה. לאדם המביט באופן אובייקטיבי בסוגיה ברור, כי הקריאה לשינוי אינה נעשית ממניעים מקצועיים. ציוד הצלילה לא השתנה, הפיסיקה היא אותה פיסיקה, הים אותו ים והמוח האנושי נשאר גם הוא ללא שינוי. השאיפה לקצר את הקורסים מקורה במניעים מסחריים, האופייניים לענף בחו"ל, של מועדוני צלילה בעלי אוריינטציה של אתרי נופש, המטפלים בלקוחות מזדמנים המגיעים לפרק זמן קצר - ובסבירות גבוהה לא ישובו.

ברור לכולם, כי צולל המסיים קורס הנמשך 5 ימים הינו צולל טוב יותר מזה שעבר קורס של 3 ימים. אין סיכוי - ולו קלוש - להספיק להעביר את החומר העיוני והמעשי של קורס כוכב ראשון (open water) בצורה מקצועית וטובה בפחות מ- 5 ימים. האם יש למישהו ספק כי החניך מקבל פחות בקורס קצר יותר? פחות ידע, פחות הבנה, פחות תרגול, פחות התרגלות, פחות הזדמנויות לשאול שאלות, פחות זמן להפיג חששות, פחות זמן מים וחשיפה להתנסויות ובעיקר פחות זמן עם מדריך הצלילה המקצועי שתפקידו לספק את כל אלה.

מחקרים רבים מוכיחים, כי תהליכי למידה עמוקים הם עניין של זמן יותר מכל דבר אחר. ההטמעה של חומר ומיומנויות דורשת זמן עיבוד ועיכול. אין שום עזרי הדרכה או לימוד שיכולים להאיץ את התהליך המתרחש במוח האנושי, כשהוא נחשף לחוויות ולמידע חדש. קיצור תהליכי ההכשרה יפגע ביכולתם של הצוללים לסיים את הכשרתם ברמת ידע, הבנה ובטחון מתאימים.

אני קורא ושומע את כל הטיעונים הקוראים לקצר את הקורסים ולמרות שלא אוכל להאריך ולפרט את דעתי בנוגע לכל אחד מהם, אוכל לומר שלדעתי האישית, הם נעים בין חוסר מחשבה מספקת לגבי ההשפעה הרוחבית וארוכת הטווח שתהיה לשינוי כזה על הענף, לבין מתן מענה לאינטרס מיידי וצר בלבד. בעיקר תמוה בעיניי כיצד מסוגלים מדריכים וותיקים ובעלי שם "לקטר" על רמת הצוללים הנמוכה הגורמת לנזק סביבתי משמעותי ולקרוא לאיסור צלילה עצמאית בארץ ולאפשר צלילות מודרכות בלבד מחד, ומאידך לקרוא לקיצור ההכשרה של אותם הצוללים בדיוק. שתי הטענות פשוט אינן עולות בקנה אחד (או שנורקל). גם בהיבט הבטיחותי, לעולם אאמין כי צולל עצמאי יהיה צולל טוב יותר, מודע יותר ובטוח יותר לאחר שעבר הכשרה מתאימה והחל להתנסות בצלילה עצמאית, באופן מתון והדרגתי כמובן, לעומת צולל תלותי שכל חייו צלל מאחורי מוביל.

ולבסוף אומר כי לדעתי, הראשונים להיפגע משינוי שכזה יהיו מדריכי הצלילה. לא רק שהמועמדים החדשים להכשרת מדריכים שיגיעו יהיו צוללים פחות טובים, פחות מנוסים ובטוחים בעצמם, אין לי ספק שקיצור הקורסים יביא להוזלת מחירים משמעותית (נוספת) והתוצאה תהיה פגיעה במשכורתם ופרנסתם של המדריכים. שינוי שכזה, הכולל הכנסת לימוד ביתי על חשבון שיעורי כיתה, צפייה בסרטים ומענה על מבחנים בבית ע"י החניכים, יפגע אנושות במעמדו של מדריך הצלילה ובפרנסתו.

אני שואב ביטחון רב לעמדתי מכיוון שכמנהל ההדרכה, הייתי ממונה - בין השאר - על חקירות תאונות הצלילה של צוללים שבוטחו באמצעות ההתאחדות. לאורך כל התקופה, אחוז הצוללים בעלי תעודת התאחדות מתוך סך התאונות שבדקתי היה נמוך מאד, בעוד שצוללים אלה מהווים רוב גדול בין הצוללים המבוטחים באמצעות ההתאחדות. זו ההוכחה הטובה ביותר בעיניי לאיכות ההכשרה שהצוללים זוכים לה ע"י מדריכי ההתאחדות, שעושים עבודה מעולה.

כולי תקווה שבישראל הקורסים לא יקוצרו ורמת ההדרכה בארץ תישאר גבוהה כפי שהיא היום, ואף תשתפר. תפקידם של המדריכים, בעיניי, הוא להשמיע את קולם ולהביע את עמדתם בכל הזדמנות שתינתן להם, ולהגן על מעמדם, כבודם המקצועי ופרנסתם.  

איני עוזב את ההתאחדות כמובן, אמשיך להדריך, לבחון ולקחת חלק בפעילויות רבות של ההתאחדות ולכן איני נפרד מאיש אלא רק מהתפקיד עצמו.

הלוואי שנמשיך וניהנה כולנו מים צלול וצלילות מהנות.

שלכם,

תום.

 

חולצת טריקו נוסטלגית!
עכשיו בחנות!
חולצת טריקו נוסטלגית!
חזר למלאי! חולצת טריקו קצרה עם לוגו הדג היהודי צבע לבן מידות 16, S-3XL
לרכישה ולמידע נוסף >
רכישת ביטוח צלילה + תשלום דמי חבר הכל במקום אחד
ביטוח צלילה!
רכישת ביטוח צלילה + תשלום דמי חבר הכל במקום אחד
ההתאחדות הישראלית לצלילה רואה בביטוח הצלילה את אחד מהשירותים החשובים שביכולתה לספק לחברי ההתאחדות. זכרו שכשאתם רוכשים ביטוח צלילה דרך ההתאחדות הישראלים לצלילה אתם תורמים לפיתוח ענף הצלילה
לרכישת ביטוח צלילה או תשלום דמי חבר >