מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל פרטיות תנאים
English
שלום אורח, התחבר
תמונת אווירה

צלילה טיפולית

אורח החיים המודרני מתאפיין ברמת דרישות גבוהה ובסביבה משתנה, תחת לחץ מתמיד. מחקרים מראים כי אנשים המיטיבים להתמודד עם אתגרים ודרישות אלה לאורך זמן, הם אלה שניחנו בחוסן נפשי. החוסן הנפשי הוא איכות המאפשרת לאנשים להתמודד עם משברים ולחץ, או להיות עמידים בפניהם ולצאת מהם מחוזקים.

 

חוסן נפשי אינו מולד - זוהי תכונה ההולכת ומתפתחת אצל האדם כתוצאה מסך נסיון חייו והוא מקדם איכות חיים ובריאות פיזית ונפשית טובה. החוסן מורכב ממספר מאפיינים הניתנים ללמידה, חיזוק ופיתוח. בין מאפיינים אלה כלולים: ויסות רגשי, מיקוד שליטה פנימי, יכולת הסתגלות לשינויים, תחושת מסוגלות עצמית, ביטחון עצמי וגמישות. מתוך ניתוח והבנת נושאים אלה פותחה הצלילה הטיפולית.

 

קורס צלילה טיפולית מיועד לאנשים הסובלים מחרדה על סוגיה השונים, פוסט טראומה, משברים אישיים ולקויות חברתיות ומעוניינים לשפר את איכות חייהם. הטיפול בנוי כך שכישורי התמודדות והחוסן הנפשי מושגים באמצעות החיזוק של התכונות והיכולת הטמונים באדם. העצמה זו יכולה להתרחש כאשר ניתן לאדם להכיר יכולות אלה ולהתנסות במימושן בסביבה המאפשרת אתגרים בעלי משמעות, בקבוצת שווים, תוך תמיכה של אנשי מקצוע מיומנים.

 

אנו מאמינים שהעצמה אישית ובנייה של יכולת התמודדות מושגות באופן היעיל ביותר תוך התנסות אישית וקבוצתית מודרכת, המשולבת באתגרים שכאלה. הצלילה היא אתגר משמעותי - ששכרו בצידו. היא מזמנת התמודדות עם שילוב של פחדים טבעיים ואתגרים טכניים ולימודיים, אך משהושגה המיומנות - הצולל נפגש עם העולם התת-ימי המופלא, וזוכה באפשרות לחוות שחרור, שלווה ויופי. הצלילה יכולה להוות תחביב ותחום עניין משמעותי, המאפשר מפגשים עם אנשים וסביבות חדשות ומרתקות. התהליך שבאמצעותו נרכשים כישורי ומיומנויות הצלילה, מאפשר לנו לבנות עם המשתתפים כלים שישמשו אותם בהתמודדות עם כל אתגר בחייהם.

 

הרעיון העומד בבסיסו של הקורס שם את הדגש על לימוד ושיפור עצמי, תוך לימוד עיוני ומעשי של תחום חדש ומרתק ויצירת תחביב ותחום עניין לחיים. לכן, התהליך אינו מסתיים בסוף הקורס. בסופו של הקורס, יקבלו המשתתפים תוכנית אישית להמשך השתתפות פעילה כצוללים.

 

בנוסף להיותו מסלול טיפולי, הקורס מיועד לכל מי שמעוניין לחזק את החוסן הנפשי ואת יכולת ההתמודדות שלו, תוך השתתפות בחוויה מהנה ומרתקת.

 

מהלך קורס צלילה טיפולית

קורס צלילה טיפולית הוא תהליך טיפולי בן 12 פגישות, הכולל מעל 50 שעות טיפול קבוצתי ואישי. אנו משתמשים בצלילה ספורטיבית ככלי להשגת חוסן נפשי של המשתתפים, כך שהתכנים הקשורים לצלילה והתכנים הנוגעים להתפתחות אישית משולבים אלה באלה במהלך כל הקורס.

 

תכנים עיוניים הקשורים בצלילה: המים כסביבה חדשה, מערכת הנשימה, חוקי הטבע בצלילה, תכנון צלילה, הסובב הימי-  הים, בע"ח ימיים והמערכת האקולוגית הימית. התמצאות מתחת למים, הצלה ועזרה לצולל במצוקה, סיכוני צלילה ומניעתם.

 

כישורי צלילה מעשיים: תנועה ואיזון מעל ומתחת למים, תקשורת, פתרון תקלות ובעיות אפשריות, צלילות עומק, התמצאות במים, חילוץ עצמי, הצלה ועזרה לצולל במצוקה.

 

כלים הנלמדים לצורך שיפור יכולת ההתמודדות והעצמה אישית: הכלים הנלמדים בקורס נסמכים על כמה תחומי דעת וטיפול - פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית, פסיכולוגיה חיובית, ריפוי בעיסוק ועבודת גוף-נפש מתחומי הרפואה המשלימה. חלק מהכלים נחקרו ונמצאו יעילים במיוחד לטיפול בחרדה ולפיתוח כישורי התמודדות, וחלקם פותחו במיוחד עבור קורס זה.

 

מאז כתיבת מאמר זה נושא הצלילה הטיפולית התקדם בצורה ניכרת וההתאחדות הישראלית לצלילה הפיקה תוכנית הכשרה טיפולית מקיפה מאוד - צלילה מיטיבה. תום פלד שכתב מאמר זה לקח חלק משמעותי בהפקת תוכנית צלילה מיטיבה ומעביר סדנאות נשימה נכונה בקורס מדריכי צלילה מיטיבה.

למידע נוסף כנסו ל: צלילה מיטיבה

חולצת טריקו נוסטלגית!
עכשיו בחנות!
חולצת טריקו נוסטלגית!
חזר למלאי! חולצת טריקו קצרה עם לוגו הדג היהודי צבע לבן מידות 16, S-3XL
לרכישה ולמידע נוסף >
רכישת ביטוח צלילה + תשלום דמי חבר הכל במקום אחד
ביטוח צלילה!
רכישת ביטוח צלילה + תשלום דמי חבר הכל במקום אחד
ההתאחדות הישראלית לצלילה רואה בביטוח הצלילה את אחד מהשירותים החשובים שביכולתה לספק לחברי ההתאחדות. זכרו שכשאתם רוכשים ביטוח צלילה דרך ההתאחדות הישראלים לצלילה אתם תורמים לפיתוח ענף הצלילה
לרכישת ביטוח צלילה או תשלום דמי חבר >