מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל פרטיות תנאים
English
שלום אורח, התחבר
דף פנימי - תמונת אווירה

4 על 4: ארבעה מקומות לצלול בהם עם ארבעה בעלי חיים שחלמתם לצלול איתם

מפגשים ימיים ייחודיים הם לעתים קרובות הדבר שיהפוך צלילה "רגילה" לצלילה שבחיים לא תשכחו. אולם, לא קל לדעת מראש היכן יעברו היצורים הקסומים שמופיעים ב-wish list שלכם, ואף אחד לא יכול להבטיח לכם מפגש על פי הזמנה מראש. החדשות הטובות הן, שעם קצת ידע מוקדם ובחירה מושכלת, אפשר להגדיל את הסיכויים למפגש המיוחל ולמצוא את עצמכם במים, עם ציוד צלילה ומול החלום הרטוב שלכם.


השאלה היא רק מי, היכן ומתי...

 

 

 

 

4 מקומות לצלול או לשנרקל עם כרישי לווייתן

יעד מספר אחד בחלומותיו של כל צולל, מהמתחילים עד המנוסים. הדג הגדול ביותר בעולם (אורך עד 12 מ', משקל 20 טון), הכריש החלומי, גדול כמו אוטובוס, מסוכן כמו כבשה. צוללים יסעו עד קצווי תבל בשבילו, אבל רק במקומות מסוימים יוכלו להגיע לכדי צלילה איתו בסבירות גבוהה.


כריש הלווייתן נפוץ באוקיינוסים בעלי אקלים טרופי וממוזג עד חמים, בין קווי הרוחב 30± מעלות בערך. הוא לרוב נמצא כפרט בודד, למעט במקרים בו הוא נמצא באתרים עם שפע של מזון, בו הוא עשוי להימצא בקבוצות. הוא ניזון, בדומה ללווייתנים הגדולים, מסינון פלנקטון ובעלי חיים שונים מהמים בפיו הענקי. מסיבה זו הוא לא מסוכן לאדם, ואינו מצויד בשיניים. בגלל גודלו הגדול אין לו טורפים כמעט, ולכן הוא לא נרתע גם מקרבתם של צוללים, משנרקלים ושחיינים.


שונית נינגלו, אוסטרליה
בחופיה המערביים של אוסטרליה ובקרבת הפארק הלאומי קייפ ריינג', שונית נינגלו היא אחד מהמקומות הבודדים שבהם כרישי לווייתן מתקבצים במספרים גדולים. העונה להתקבצויות אלה נמשכת מאפריל ליולי, והשיא בד"כ בסוף אפריל ובמהלך חודש מאי.
האזור נגיש מהעיירה אקסמאות', כ-1,300 ק"מ צפונית לעיר פרת'.

 

איי גלפגוס, האיים הצפוניים דרווין ווולף
שני איונים אלו, המרוחקים כ-100 ק"מ משאר איי גלפגוס, ידועים בעיקר בשל ריבוי הכרישים שסביבם: פטישנים, כרישי גלפגוס, ובעונה הנכונה גם, או בעיקר – כרישי לווייתן. התקופה בה הסיכויים טובים ביותר לצפות בהם היא מחודש יוני ועד אוקטובר, והכרישים של גלפגוס ידועים בכך שהם לעתים קרובות גדולים ביותר, ומגיעים לאורך של 10 מטרים ואף יותר.כמו כן לעתים ניתן לצפות בכמה כרישים יחדיו.


האי איסלה מוחרס והאי הולבוש במקסיקו
במהלך חודשי הקיץ (יוני-ספטמבר) מאות כרישי לווייתן מתאספים מצפן לאי איסלה מוחרס על-פני שטח ימי מצומצם, על-מנת ליהנות מעושר הפלנקטון שבמים, הנוצר כתוצאה מהתמזגות בין מפרץ מקסיקו אל הים הקריבי. מפעילים מקומיים רבים מקיימים הפלגות שנירקול עם כרישי לווייתן, אולם הסיכוי לצלול עמם בצלילת מיכלים קטן יותר.


טופו, מוזמביק
מוזמביק שוכנת לחופו של האוקיינוס ההודי, בצדה המזרחי של יבשת אפריקה. רצועת החוף של המדינה, שאורכה 2,000 ק"מ, תוחמת עם האי מדגסקר את תעלת מוזמביק. התנגשות הזרמים השונים המתועלים למעבר הצר יחסית יוצרת מערבולות, השואבות כמויות אדירות של מזון מקרקעית האוקיינוס. הסביבה העשירה בזואופלנקטון הופכת את רצועת החוף של מוזמביק, הלכה למעשה, לחדר אוכל אוקייני של בעלי-חיים - המפורסמים שבהם הם כרישי הלווייתן. במרכזה של רצועה זו נמצא כפר הדייגים הקטן טופו (Tofo). החל מסוף שנות ה-90 הוקמו מספר מועדוני צלילה ובתי הארחה (לודג'ים) על-מנת לספק לצוללים את האפשרות לפגוש מקרוב את הענקים הימיים.


4 מקומות לצלול עם מנטות  


בעל-חיים נוסף שממוקם גבוה בסולם החלומות של הצוללים, המנטה ריי הוא הגדול במחבטנים (מסדרת הבטאים, עליה נמנים חתולי הים, עטלפי הים, המנטות ודומיהם). מוטת הכנפיים של פרט גדול עשויה להגיע לכדי תשעה מטרים, ומשקלו לכשלוש טונות. למרות גודלו העצום, זהו יצור שליו מאין כמוהו, שנע באציליות וניזון מפלנקטון. הפלנקטון שמהווים את מזונו הם סרטנים זעירים, זחלים של דגים וחסרי חוליות, ביצים ותוצרי רבייה הנסחפים במים, וגם דגיגים זעירים הנעים עם הזרם. את כולם גורפת המנטה דרך פיה הפעור, הנמצא בקצהה הקדמי ולא בגחונה, תוך שהיא נעה קדימה מול הזרם. המים חולפים דרך פיה ויוצאים מפתחי הזימים, בעוד שהפלנקטון נלכד במסרקנות הזימים שלה, משם היא גורפת אותו עת שפיהה סגור. שתי ה"קרניים" הנמצאות משני צדי פיה, מסייעות לה לנתב את שטף המזון אל היעד, ובעת שהיא לא ניזונה הקרניים מגולגלות ומכונסות בעצמן. תנועות ה"סלטה" – גלגול מעלה בתוך המים, זה פשוט תנועת גריפה מהירה בתוך ענן פלנקטון צפוף.


חוף קונה (Kona beach), הוואי
חוף קונה הוא אחד המקומות הטובים בעולם לצלילה קרובה עם החיה האצילית והקסומה הזו. רוב מועדוני הצלילה באזור מציעים את הצלילה הייחודית הזו דווקא בלילה, מה שנותן לזה נופך קסום ומרהיב במיוחד. אלומות הפנסים מושכות אליהן כמויות גדולות של פלנקטון, דבר המביא את המנטות להתקבץ בסביבה ולפעור את פיהן, כדי ליהנות מארוחה דשנה. מסיבה זו המנטות גם מבצעות את ה"מחול" הידוע שלהן – תנועת הסלטה – שהיא כאמור תנועת גריפה של מזון לצורךתזונה יעילה.
למעלה מ-60 פרטים מוכרים בחוף קונה, ומבקרים את הצוללים מדי ערב.


אטול באא, האיים המלדיביים
במפרץ הניפארו (Hanifaru bay) של אטול באא (Baa atoll) החלומות שלכם יתגשמו בבת אחת. סלע גדול שניצב במרכזה של תעלה מהווה תחנת ניקוי למנטות, אשר מבקרות במקום לעתים. אולם בעונת המונסונים ולאחריה (מאי-יולי ועד נובמבר) ישנו זרם שעולה מהמעמקים ומביא איתו חומרי הזנה ופריחת פלנקטון, אשר גורמת למנטות להתקבץ באזור זה בעשרות.
ה"שיא" שנרשם באזור הוא 240 מנטות שונות ביום אחד...

 

קו-בון, תאילנד
באזורים רבים באיי סימיליאן שבתאילנד יש סיכוי לפגוש מנטות, אבל אם באמת חשוב לכם לא לפספס – ההימור הטוב ביותר שלכם יהיה קו-בון, בין החודשים מאי לאוקטובר. אזור זה מהווה עבור המנטות גם תחנת ניקוי וגם אזור לתזונה, והן מתקבצות כאן במספרים גדולים. היות שהן רגילות לפעילות של צוללים סביבן, הן לא חוששות מהצוללים או מהבועות ומשייטות בקרבתם באין מפריע.


האי פלאזה הדרומי, גלפגוס
איי גלפגוס, אחד המקומות המיוחדים בעולם למפגשים עם כרישים ועושר רב של דגים, מתייחדים גם בסיכוי גבוה לפגוש במנטות, במים פתוחים בין האיים המרכזיים ובפרט מול הצוקים של האי פלאזה הדרומי (South Plaza Island) בין החודשים יוני לאוקטובר. גם האיים הצפוניים דרווין ווולף הם אתר טוב למפגש כנ"ל, וכן עם כרישי לווייתן כפי שכבר הוזכר.

 

4 מקומות לצלול או לשנרקל עם עמלץ לבן (גם "קרחה לבנה" או בפשטות, "כריש לבן")  

 

לצוללים רבים מפגש עם כרישים הוא שיא האדרנלין האפשרי מתחת למים. ואין כמו העמלץ הלבן להקפיץ את האדרנלין לתחום האדום של סוף הסקאלה, אפילו שבמרבית המקומות מדובר על צלילה מתוך כלוב (כאשר הכריש חופשי כמובן בסביבתו הטבעית, והצוללים יורדים אליו מוגנים בכלוב פלדה).
אורכו של העמלץ הלבן נע בין שלושה לשמונה מטרים, ומשקלו מגיע עד לשלושה טונות. הוא ניזון מיונקים ימיים, מצבי ים, מדגים שונים ומפגרים. הטרף החביב עליו הוא כלבי ים, ועל כן שכיח למצוא אותו בקרבת חופים בעונת הצאצאים של יונקים אלה. כריש זה נחשב מסוכן לאדם אך לרוב אינו טורף אותו ומרבית הפגיעות היו כתוצאה מ"טעות בזיהוי". תפוצתו כוללת את כל הימים והאוקיינוסים באזורים הסובטרופיים והממוזגים. העמלץ מתרבה בשלב מאוחר בחייו, נקבות מבנות 12-14, ומספר הוולדות קטן מאוד. המדענים מסכימים שקצב הרבייה אינו מספיק על מנת לשמור על גודל האוכלוסייה, ולכן כרישים אלה מתמעטים מידי שנה בשנה.

יש כארבעה מקומות בעולם שמציעים צלילה עם כריש לבן מתוך כלוב, ובכל אחד מהמקומות החוויה מעט שונה. מרבית המפעילים מאפשרים לחבריכם הלא-צוללים לעבור חוויה דומה לשלכם, מבלי להשתמש בציוד צלילה כלל.


דרום אפריקה
False bay, או העיירה חאנסביי (Gaansbai) או העיירה Mossel bay
המים סביב אזור כף התקווה הטובה בדרומה של דרום אפריקה הם אולי לא מהצלולים בעולם, אבל שכיחות הכרישים הלבנים מפצה על הבצע ה"ירוק-בקבוק" של המים. אחד משלושת האתרים הנ"ל, False bay, זה המקום הטוב בעולם לצפות בטורפי העל הללו מזנקים החוצה מהמים, במהלך המצוד אחר מזונם האהוב – דובי ים (קרוב משפחה של כלבי הים). ואלה לא חסרים שם – במפרץ הנ"ל נמצא "אי דובי הים", שאוכלוסיית דובי הים שסביבו מונה למעלה מ-60,000 פרטים.


מקסיקו
האי גוואדלופה (Isla de Guadalupe)
מבחינת טמפרטורת המים והראות – אין שני לאי גוואדלופה כדי לצלול בכלוב עם טורף העל של האוקיינוסים. מדובר בהר וולקני צחיח ואפוף ערפל, 160 מייל ימיים מבאחה קליפורניה, במערב מקסיקו. בגלל המרחק של האי מהחוף, צוללים כאן עם הכרישים הלבנים רק במסגרת הפלגה של מספר ימים, בתנאי liveaboard (ספארי צלילות).
ייחוד נוסף של מקסיקו בתחום הכרישים הלבנים, פרט לראות הטובה והמרחק מהחוף, זה האופציה לכלוב שנמצא לא בפני השטח, אלא בעומק של 10 מ' ואפילו האופציה לצאת מהכלוב ולצלול עם הכרישים הלבנים במים שלהם, ובקרבתם. ללא ספק חוויית אדרנלין שלא תשכחו!

 

ארה"ב, קליפורניה
איי פארלונס (Farallon Islands)
כ-30 מייל ימי מחופי קליפורניה נמצאים איי פארלונס, במרכז שמורה ימית שמהווה בית גידול למושבת ענק של ציפורים ימיות וכן של פילי ים. האחרונים, מן הסתם, הם הסיבה לנוכחות המוגברות של הכרישים הלבנים במקום.


דרום אוסטרליה
איי נפטון
רודני פוקס, האוסטרלי הידוע כחלוץ העולמי של צלילה עם כרישים לבנים, צולל עם כרישים לבנים באיים הללו כבר למעלה מארבעה עשורים.  בדומה לחופי דרום אפריקה, גם כאן האטרקציה עבור הכרישים היא מושבת ענק של דובי ים, המתגודדים באיים הללו להזדווגות ורבייה. האופרציה שמפעיל כאן רודני פוקס היא היחידה בעולם שבה הכלוב מונח על קרקעית הים ממש, בעומק של עד 25 מטר, ומאפשר מבט על הכרישים הלבנים גם בעומק.

 

4 מקומות לצלול או לשנרקל עם לווייתנים גדולי סנפיר 


לצוללים רבים דווקא לווייתנים, ולא כרישי לווייתן, הם החלום בהתגלמותו. להבדיל משלושת בעלי החיים הקודמים שתוארו בכתבה, לא מדובר כאן בדגים אלא ביונקים, ועוד מקבוצה שכוללת את בעלי החיים הגדולים ביותר שחיו מעולם. אם כריש לווייתן גדול מידות עשוי להגיע לכ-12 מטר אורך ומשקל של כ-20 טון, הרי שאצל לווייתנים מסוימים זהו גודלו של גור צעיר. גם האינטליגנציה הניבטת בעיניים ובהתנהגות שלהם, חיי החברה והמשפחה, ואולי גם הקרבה שאנחנו מרגישים אליהם, כיונק אחד למשנהו – הופכים את חוויית המפגש הימים עמם לייחודית ביותר.
הלווייתן הנגיש ביותר לבני אדם, צוללים ומשנרקלים כאחד, הוא הלווייתן גדול הסנפיר, שדפוסי הנדידה הקבועים שלו ונטייתו להיות קרוב לפני הקטח פרקי זמן ארוכים יחסית – הופכים אותו לשחקן מועדף בתחום.
במרבית המקומות החוויה עם הלווייתנים היא לאו דווקא בצלילה מיכלים, אלא בשנירקול או שחייה עם החיות האצילות הללו.


איי טונגה
האוקיינוס השקט

אוכלוסיית גדולי הסנפיר של דרום האוקיינוס השקט נודדת מאזורי התזונה שלהם באנטארקטיקה אל עבר המים החמימים שסביב איי טונגה מדי שנה, לצורך הזדווגות והמלטות. הם נשארים באזור כשלושה חודשים (יולי עד אוקטובר) לפני מסעם הארוך דרומה, לחודשי הקיץ בחצי הכדור הדרומי.
בזמן התקופה הקצרה שלהם בטונגה, יש לנו את הפרבילגיה להצטרף אליהם ולשחות עמם במים שלהם, מבלי להפריע להם כמובן. לעתים עם אמהות וגורים, או עם נקבה בהריון, או חבורה של זכרים ששרים לנקבות את שיר גדולי הסנפיר, הנשמע למרחוק...


הרפובליקה הדומיניקנית, Silver banks
הים הקריבי
במהלך חודשי הקיץ האוכלוסייה הצפון אטלנטית של הלווייתנים חשה דחף עז לנדוד דרומה, אל מימיו החמימים של הים הקריבי, כרגיל למטרת הזדווגות ורבייה.
כ-5000 לווייתנים מתרכזים בשטח של 200 קמ"ר סביב מימי הרפובליקה הדומיניקנית, שנקרא Silver banks. הלווייתנים לא ניזונים משך כל שהותם בים הקריבי, והם מנצלים את השומנים הרבים שצברו בעת ששהו בצפון האוקיינוס האטלנטי, לצרכי תזונה. הם מקדישים את כל מרצם בטיפוח הדור הבא, החל מחיזור, דרך הזדווגות ועד לטיפול בצאצאים. רמת הפעילות והשכיחות שלה באזור זה מאפשרת לא רק סיכוי טוב לצפות מקרוב, ומתוך המים, בהתנהגויות מרתקות של הלווייתנים הללו, אלא גם לבחור איזה התנהגות מעניינת אתכם יותר ולאן להפנות את המבט!


דרום אפריקה, החוף הפראי
מירוץ הסרדינים
במהלך תקופה קצרה בחורף של חצי הכדור הדרומי, חודשים יוני-יולי, מתקיימת לאורך חופיה המזרחיים של דרום אפריקה הנדידה הגדולה ביותר של דגים בכדור הארץ. "מירוץ הסרדינים" זה הכינוי לנדידה של מיליונים רבים של סרדינים מחופיה הדרומיים של יבשת אפריקה אל מים חמימים יותר בקרבת קו המשווה. לאורך נתיב הנדידה שלהם מלווים אותם טורפים רבים, שמנסים ליהנות משלל ציד ככל יכולתם: דולפינים, מינים רבים של כרישים, ציפורים ימיות וגם לווייתנים.
אולם גדול הסנפיר לא מתעניינים בסרדינים, והמפגש איתם לאורך נתיב הנדידה הוא נסיבתי בלבד: הלווייתנים נודדים צפונה בנתיב מקביל, לכיוון אזורי רבייה במים חמימים. במהלך נדידתם הם מבצעים חימום למשחקי החיזור, ואפשר לראות אותם מזנקים אל-על ומשתובבים בדרכם המתמדת צפונה. ברי המזל גם יספיקו לקפוץ למים עם מסיכה ושנורקל, וליהנות מכמה רגעים של חברותא עם היונק הימי הענקי.


קנדה, ניו-פאונדלנד
מפרץ לברדור
אלפי גדולי סנפיר שוטפים את חופי ניו-פאונדלנד בחודשים יולי-אוגוסט על-מנת לאכול לשובע בטרם נדידתם דרומה בחורף הקרב. בניגוד לשאר האתרים שתוארו, הלווייתנים באזור זה מבלים במים קרים ועשירים במזון, והפעילות שלהם אינה סביב התרועעות וחיזור, אלא תזונה. אולם מרבית הזמן הם מבלים קרוב לפני השטח, ובמספרים גדולים מאוד על פני שטח קטן, ולאותם צוללים קשוחים שמרהיבים עוז להיכנס למים הקרים כדי לשחות איתם, סיכוי טוב למצוא את עצמם אחד על אחד עם ענק אמיתי!

 

 

 


 

 

חולצת טריקו נוסטלגית!
עכשיו בחנות!
חולצת טריקו נוסטלגית!
חזר למלאי! חולצת טריקו קצרה עם לוגו הדג היהודי צבע לבן מידות 16, S-3XL
לרכישה ולמידע נוסף >
רכישת ביטוח צלילה + תשלום דמי חבר הכל במקום אחד
ביטוח צלילה!
רכישת ביטוח צלילה + תשלום דמי חבר הכל במקום אחד
ההתאחדות הישראלית לצלילה רואה בביטוח הצלילה את אחד מהשירותים החשובים שביכולתה לספק לחברי ההתאחדות. זכרו שכשאתם רוכשים ביטוח צלילה דרך ההתאחדות הישראלים לצלילה אתם תורמים לפיתוח ענף הצלילה
לרכישת ביטוח צלילה או תשלום דמי חבר >