מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל פרטיות תנאים
English
שלום אורח, התחבר
תמונת אווירה

מנטה ישרוטל

2010 (1)

דברים שרואים מכאן לא רואים משם

פורסם בתאריך 13/09/10

עד לאחרונה, צלילה עם מערכת סגורה היתה נחלתם של צוללים טכניים בלבד, משוגעים לדבר, שידם היתה משגת ויכלו לשלם את העלויות הגבוהות שהיו כרוכות בכך. עתה, 'מנטה' מרכז צלילה מביא לארץ את ה- MK-VI דיסקברי של פוסידון: מערכת סגורה המיועדת לצוללים ספורטיביים. קלה  ונוחה לשימוש, ובמחיר שווה לכל כיס.

משך שנים, רק צוללים טכניים היו נהנים מיתרונותיה של מערכת סגורה: צלילות רגילות וטכניות לאורך שעות, בלי בועות ועם נוחות נשימה בלעדית. הדבר דרש קורסים מסובכים וארוכים והיה כרוך בעלויות לא מבוטלות, בין אם דובר על שכירת מערכת כזו – קל וחומר ברכישתה ועלויות התחזוקה, הכרוכות בה.
עתה, לאחר פיילוט שנמשך מספר חודשים, משיק מרכז הצלילה 'מנטה' באילת, מערכת סגורה חדשה מבית פוסידון: ה- MK-VI דיסקברי, המיועדת לצוללים ספורטיביים, החפצים ליהנות משני העולמות בה-בעת: צלילה ספורטיבית מחד, ומערכת סגורה מאידך. המערכת החדשה מבוססת על שני מיכלים של 3 ליטר, אחד המכיל 100% חמצן, ואילו השני – ה"מדלל" – מבוסס על אוויר רגיל. המערכת, ששוקלת 16 קילו בלבד, מגיעה באופן אינטגרלי עם מאזן פוסידון ומחשב צלילה משוכלל, המבצע מעל 30 בדיקות באופן אוטומטי. האוויר, הננשם ע"י הצולל, נאסף לאחר שאיפתו לתוך ריאה מלאכותית, משם הוא עובר תהליך של סינון וניקוי מכל הפחמן הדו-חמצני (CO2) שבו. המערכת מנטרת בכל עת את העומק וזמן הצלילה, ומחשבת בזמן אמת מהי התערובת האופטימלית לנשימה. לאחר מכן אחוז החמצן באוויר המסונן נבדק, המערכת מוסיפה לו באופן אוטומטי את כמות החמצן הנדרשת, והוא חוזר אל הצולל לנשימה חוזרת.


למערכת יתרונות רבים: ניתן לצלול איתה לאורך זמן – אפילו עד שש שעות רצופות, תלוי ברמת צריכת האוויר של הצולל. נוסף לזאת, אין בועות במערכת (למעט מה שפולט הצולל בעת ריקון מסיכה, או בעת ריקון האינפלייטור) – דבר התורם לצלילה שקטה ורגועה, ללא הפרעה לדגים שמסביב. בעוד שבמערכת פתוחה רגילה, האוויר הננשם הוא יבש לחלוטין וקר (בסביבות 15 מעלות צלזיוס), האוויר הננשם דרך המערכת הסגורה קרוב יותר לטמפרטורת האוויר שבגוף, והוא לח – דבר המקל על הגוף לנשום אותו, אינו מכביד ומכאיב בגרון, מונע הצטברות נזלת וריר כתוצאה מיובש, ומקל על צלילות ארוכות מאוד.
יתרונה הגדול של המערכת הוא בבטיחותה: כיוון שמדובר במערכת לצלילה ספורטיבית, בכל שלב בו יש תקלה או בעיה, או שהצולל אינו חש בטוב, הוא יכול תמיד לעלות לפני המים בצורה זהירה ומבוקרת – בהתאם לנהלים הנהוגים בצלילה ספורטיבית. אין צורך בחניות דקומפרסיה או בתרגולות טכניות. לא רק זו אף זו: כיוון שהמערכת מבצעת בדיקות מערכת באופן שוטף, היא מתריעה לצולל על כל תקלה או בעיה אפשרית, ובמקרה כזה בהינף אצבע יכול הצולל להפוך אותה למערכת פתוחה רגילה (בה הבועות מתנקזות החוצה מהווסת), לנשום אוויר רגיל ולעלות לפני השטח – כאילו דובר במערכת פתוחה רגילה.


המערכת בוחנת את עצמה ותפקודיה בעשרים בדיקות שונות כל שניה, ומתריעה על תקלות בחיישנים, על עומק שמעבר למגבלות, על חציית טווח הדקומפרסיה וכמובן על כמות אוויר שנשארה. את כל הנתונים היא מציגה בצג גדול ומובן, ובאופן פשוט וקל לקריאה במים. לצורך הדוגמא: הצולל ידע בכל עת מה הזמן המקסימלי שנותר לו לצלילה, ואין זה משנה אם מדובר בזמן לדקומפרסיה, בזמן עד שייגמר האוויר, או במגבלה אחרת. המערכת תציג בפני הצולל את הזמן המינימלי שנותר לו לצלילה בטוחה ואיכותית. בעת תקלה, המערכת תתריע הן באמצעות צפצוף, הן באמצעות מנורת לד אדומה וחזקה שנמצאת על הווסת – מול עיני הצולל, ואף באמצעות רטט הווסת בפה! בדומה למברשת שיניים חשמלית. בעת תקלה תהבהב גם מנורה, המותקנת ביחידת הסוללה שעל גב הצולל – כדי שגם שותפו לצלילה יידע כי יש תקלה במערכת, ויוכל לסייע לצולל לפתור את התקלה בדרך נוחה ומהירה.


בעוד שלמערכות סגורות "טכניות" נדרש קורס ארוך ומורכב, הדורש יידע מקדים בצלילה טכנית, צוות המדריכים של מרכז הצלילה 'מנטה', בשיתוף עם התאחדות הצלילה הישראלית, הרכיבו תוכנית לימודים ומערך שיעורים קל ומובן, המיועד לאלו שרוצים להיות מוסמכים ולצלול עם מערכת ה- MK-VI דיסקברי. הקורס אורך שלושה ימים, וכולל שיעורי תאוריה על הכרת המערכת, חלקיה, כיצד לתפעל אותה וכיצד לקרוא את המחשב המשוכלל שלה. נוסף לשיעורים אלו ייערכו תרגולי מים מוגנים בבריכה וכמובן צלילות בים הפתוח. התרגולים כוללים תרגילי המוכרים לנו מקורסי הצלילה הרגילים, דוגמת מציאת ווסת, ריקון ווסת, ריקון מסיכה וכד', וכן תרגילים הקשורים לתפעול המערכת, זיהוי תקלות נפוצות וטיפול במים במים, או סיום הצלילה באופן בטוח ועלייה איטית ומבוקרת לפני המים. בסיום הקורס ייערך מבחן, ולאחריו יוסמך הצולל כצולל מערכת-סגורה.
לדברי בועז סמוראי, מנהל המחלקה הטכנית ב 'מנטה', שהרחיק עד שבדיה הקרה כדי להפוך למדריך מוסמך במערכות MK-VI דיסקברי, המערכות החדשות פותחות בפנינו עידן חדש בצלילה, ויאפשרו לנו לעשות צלילות בטוחות יותר, מהנות יותר וארוכות יותר מבעבר. "אם עד היום רק יחידי סגולה זכו לצלול עם מערכות סגורות, הרי שמעתה התחום פתוח וזמין לכל צולל ספורטיבי שיחפוץ בכך. אנו במרכז הצלילה נשמח להסמיך כל צולל שיחפוץ בכך, ולאחר שיעבור בהצלחה את המבחנים, יוכל לבוא אלינו למרכז צלילה ולרכוש מערכת משלו או לשכור מערכת כזו במבחר אתרי צלילה משובחים ברחבי העולם.
עוד אמר בועז, כי לאחר שנים רבות בהם ציפינו למערכת צלילה, סגורה וממוחשבת שתדע לתת לצולל את התערובת האופטימאלית לכל עומק ויודעת לאפשר חילוץ בטוח ומענה לכל תקלה אפשרית, הרי שלהערכתנו מערכת MK-VI  דיסקברי פוגעת בדיוק במטרה זו. לא ירחק היום בו אלפי צוללים ייהנו מיתרונות של צלילה בגבולות חדשים של שהייה תחת המים והרמוניה עד דיירי השונית.
קורסי מעבר מצלילה במערכת פתוחה לצלילה במערכת סגורה MK-VI ב'מנטה' מרכז צלילה
קורס בסיסי הוא לצלילה עד לעומק 30 מטרים ומיועד לצוללי דרגה ב'.
קורס מתקדם הוא לצלילה עד לעומק 40 מטרים ומיועד לצוללי דרגה ג'.
קורס בסיסי, שלושה ימים, הסמכה עד לעומק 30 מטר – 2100 ₪ לאדם (1890 ₪ לחברי מנטה).
קורס מתקדם, 1 יום, הסמכה עד לעומק 40 מטר – 1000 ₪ לאדם. (900 ₪ לחברי מנטה).
קורס בסיסי ומתקדם, 3.5 ימים – 3000 ₪ לאדם (2700 ₪ לחברי מנטה).
כל מחירי הקורסים הם עבור מינימום 2 משתתפים
רכישת מערכת MK-VI – מחירי הכרות.
מערכת MK-VI  - 28,000 ₪ (ללא מאזן ופלטפורמה).
מאזן Be Sea - W50  ופלטפורמה תוצרת פוסידון שבדיה – 3500 ₪.
השכרת מערכת MK-VI
השכרת מערכת סגורה 500 ₪ ליום.
השכרת מערכת ללא מעגל הנשימה וסוללה חכמה 250 ₪
כל מחירי ההשכרה אינם כוללים סופח הניתן לרכישה בחנות 'מנטה' מרכז צלילה.

לפרטים נוספים ולהזמנות ניתן ליצור קשר בטלפון:  972-8-6382240
או במייל: diving@isrotel.co.il


 

אין תגובות
הוספת תגובה
שלח לחבר
הדפסה
חולצת טריקו נוסטלגית!
עכשיו בחנות!
חולצת טריקו נוסטלגית!
חזר למלאי! חולצת טריקו קצרה עם לוגו הדג היהודי צבע לבן מידות 16, S-3XL
לרכישה ולמידע נוסף >
רכישת ביטוח צלילה + תשלום דמי חבר הכל במקום אחד
ביטוח צלילה!
רכישת ביטוח צלילה + תשלום דמי חבר הכל במקום אחד
ההתאחדות הישראלית לצלילה רואה בביטוח הצלילה את אחד מהשירותים החשובים שביכולתה לספק לחברי ההתאחדות. זכרו שכשאתם רוכשים ביטוח צלילה דרך ההתאחדות הישראלים לצלילה אתם תורמים לפיתוח ענף הצלילה
לרכישת ביטוח צלילה או תשלום דמי חבר >