מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל פרטיות תנאים
English
שלום אורח, התחבר
דף פנימי - תמונת אווירה

בואו לנקות את הים!

 

כתבה: גליה פסטרנק
סיפורנו מתחיל כמו תמיד ב-"פססססססססס..." כשהאויר יוצא מהאינפלייטור והראש שוקע מתחת למים ונכנסים לעולם הכחול והנפלא.
כמה פמפומים, הסדרת האיזון, דגים מקיפים אותנו מכל עבר. בן הזוג לידנו, אז הכל בסדר ואפשר להתחיל להתקדם. כל כך נעים ושלו. רק קולות הנשימה והבועות העולות למעלה. וכל כך כחול, וטבעי ו-רגע. מה זה זז שם בחול? יכול להיות שזה חתול ים? מתקרבים בזהירות לראות ו-אוף איזו באסה. זאת סתם יריעת בד שמתנפנפת לה בזרם.
הסיפור נשמע לכם מוכר?
כמה פעמים ירדתם לצלול ומצאתם פחיות, כובעים, כפכפים, חלקי כסאות, חבלים, בגדים, קרטונים, בקבוקי פלסטיק, שקיות ניילון, שקיות ניילון קרועות, חתיכות של שקיות ניילון, חתיכות קטנות של שקיות ניילון, בדלי סגריות, פקקים, מקלות של חכות, חוטי דייג, משקולות דייג, רשתות עזובות, צמיגים, חביות, קרשים, מרעומים?
סביר להניח שלא היתה צלילה שלא נתקלתם לפחות באחד מהפריטים שברשימה.
למה? כי הם שם.
מי שם אותם שם? בטח לא הדגים. מתי ראיתם לאחרונה טונה לובשת ג'ינס?
ברור שאנחנו. כו-לנו. כל בני האדם (אולי חוץ מאיזה שבט באפריקה שבאמת לא משתמש בפלסטיק. נשארו כאלה?).
כי גם אם אתם ספציפית בחיים לא זרקתם כלום לים, זה לא אומר שהפסולת שלכם לא הגיעה לים. אמנם מחקרים מראים שכ-60% מהפסולת בחופים מושארת שם על ידי הנופשים החוף, אולם רק כ-6% מהפסולת מגיעה מהים. מאיפה מגיעה שאר הפסולת? מהיבשה. דרך שפכי נחלים, ניקוז עירוני, השלכת פסולת פיראטית ואפילו התעופפות ברוח.
אז אתם אומרים: נו, לא נורא. לא ניתן לקצת פסולת בים לקלקל לנו את הצלילה. ולפעמים אפשר להעביר דאחקות עם הפריטים שמצאנו (כי הרי בדברים טבעיים כבר מזמן למדנו לא לגעת).


ולרוב הפסולת באמת לא גורמת לנו נזק. אבל לסביבה הימית ובעיקר ליצורים שחיים בה, נגרם המון נזק מהפסולת שלנו. אמנם חלקם למדו לחיות עם הפלסטיקים וחוט הדייג שמפוזרים כמעט בכל בית גידול ימי, אבל כל שנה מתים אלפי בעלי חיים מהסתבכות ברשתות וחוטי דייג עזובים, שקיות, בקבוקי שתיה ואפילו בלונים של יומולדת.

אז מה אנחנו יכולים לעשות?
קודם כל מתחילים לחשוב ירוק. שינוי פשוט באורח החיים שלנו, ובעיקר בצרכנות, יכולים לתרום לשמירה על הסביבה, וכמובן על הים (פרטים נוספים באתר המשרד להגנת הסביבה).
בנוסף, מצטרפים לשבוע ניקוי החופים הבינלאומי International Coastal Cleanup (ICC), של ארגון Ocean Conservancy שיתקיים בארץ בין ה-19.9.10 ל-25.9.10.
יום הניקוי (25.9.10) מתבצע בכל רחבי העולם, ומטרתו היא להעלות את מודעות הציבור למצב הימים והאוקיינוסים בדגש על פסולת ומה כל אחד יכול לעשות כדי לשמור על הסביבה.
ארגון Ocean Conservancy מנצל את יום הניקוי בכדי לאסוף מידע על כמות הפסולת הנאספת בחופים ובים, ומחזיק בידו כיום את מאגר המידע העולמי הגדול ביותר בנושא.
בשנת 2009 השתתפו בניקוי החופים 498,818 מתנדבים ב-108 מדינות. בהודו למשל, השתתפו במבצע כ-18,000 מתנדבים, ובניו ג'רזי, מדינה בסדר גודל של ישראל 2,800 מתנדבים. בישראל השתתפו רק כ-650, כך שיש לנו לאן לשאוף.
השנה "חוף נקי" שם לעצמו למטרה להביא לפחות 2,500 מתנדבים ל-25 אתרי ניקוי בהם תתקיים פעילות בחוף, בשוליו (דיונות, סלעים, אזור צמחיה) ומתחת למים.
המעוניינים להצטרף לניקוי תת-מימי, מוזמנים לפנות למועדוני הצלילה. להצטרפות לניקוי חופים ניתן להירשם דרך אתר ההרשמה של Ocean Conservancy או באמצעות עמותת רוח טובה.


 

חולצת טריקו נוסטלגית!
עכשיו בחנות!
חולצת טריקו נוסטלגית!
חזר למלאי! חולצת טריקו קצרה עם לוגו הדג היהודי צבע לבן מידות 16, S-3XL
לרכישה ולמידע נוסף >
רכישת ביטוח צלילה + תשלום דמי חבר הכל במקום אחד
ביטוח צלילה!
רכישת ביטוח צלילה + תשלום דמי חבר הכל במקום אחד
ההתאחדות הישראלית לצלילה רואה בביטוח הצלילה את אחד מהשירותים החשובים שביכולתה לספק לחברי ההתאחדות. זכרו שכשאתם רוכשים ביטוח צלילה דרך ההתאחדות הישראלים לצלילה אתם תורמים לפיתוח ענף הצלילה
לרכישת ביטוח צלילה או תשלום דמי חבר >