מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל פרטיות תנאים
English
שלום אורח, התחבר
תמונת אווירה

הרצאת ZOOM: מבט אופטימי על עתיד שוניות אלמוגים: תובנות מסביבות קיצון

על המרצה:

ד"ר תום שלזינגר, חוקר שוניות אלמוגים וצלם תת ימי יליד העיר אילת, התאהב בעולם התת ימי כבר בהיותו בן 6 כאשר אביו, ביולוג ימי גם הוא, לקח אותו לצלילתו הראשונה בים האדום.

בתחילת דרכו המקצועית בים עבד כצולל ראשי בצוות הצוללים של פארק המצפה התת ימי באילת. במסגרת תפקיד זה ביצע מגוון עבודות תת-מימיות, לצד עבודה עם שלל בעלי חיים ימיים, מכרישים וצבי-ים ועד לחסרי חוליות, כדוגמת חלזונות ואלמוגים. תשוקתו וסקרנותו הגוברות להכיר לעומק את חיי האלמוגים הובילו אותו ללימודים אקדמיים ולעבודות מחקר לקבלת דוקטורט. תום מתמחה באקולוגיה של אלמוגים, זיהוי, הגדרת מינים והערכת המגוון הביולוגי בסביבת השונית. מחקריו בנושא רבייה והפצה של אלמוגים זכו לתהודה עולמית ואף פורסמו באחד מהירחונים המדעיים הנחשבים ביותר - Science. כיום, תום ממשיך לערוך את מחקריו במכון הטכנולוגי של פלורידה, ארה"ב, שם הוא מתעסק בניתוח המגמות האקולוגיות של שוניות אלמוגים ברמה הגלובלית.

 

על ההרצאה:

שוניות אלמוגים הן אחד מבתי הגידול העשירים והמגוונים ביותר על פני כדור הארץ ויש להן חשיבות גדולה במגוון היבטים אקולוגים, אסתטיים, חברתיים, וכלכליים. לצערנו, שוניות רבות בעולם נתונות בסכנה ממשית להמשך קיומן עקב שינויי אקלים ושאר הפרעות מעשה ידי אדם. בשנים האחרונות, רוב הדיונים הציבוריים והמדעיים מתרכזים בדעיכתן הגלובלית של השוניות ולמעשה במוות של אלמוגים. אולם תמותה היא רק צד אחד של המטבע כאשר הצד השני של אותו המטבע - התאוששות והתחדשות, מקבלים תשומת לב מועטת בלבד.

הרצאה זו מכוונת לספק אופק אופטימי יותר מזה שמופיע לרוב בכותרות, על ידי חשיפת מספר סביבות "קיצון", היכולות להיחשב אפילו כסביבות "עוינות", ובכל זאת שוניות אלמוגים מצליחות לשגשג בהן. נצא למסע משוניות העומק במפרץ אילת ועד לשוניות אלמוגים המתקיימות לצד התפרצויות וולקניות תת מימיות בפפואה ניו גינאה. נדון בהפרעות טבעיות ובהפרעות מעשה ידי אדם, ונראה שלעתים, גם אזורים שניתן להחשיבם כקיצוניים מדי עבור אלמוגים, מתגלים כבעלי עושר ומגוון גדול ומפתיע.

אז מה הופך את האלמוגים לבעל חיים כל כך מוצלח לאורך כל שנות ההיסטוריה של כדור הארץ? כיצד הם שרדו עשרות ומאות מיליוני שנים בסביבות ימיות שעברו שינויים כה גדולים עם הזמן? מה יעלה בגורלם? ולבסוף, מה ביכולתנו לעשות כדי לעזור להם להמשיך ולהתקיים?

תאריך 18.08.2020   יום שלישי   שעה 21:00-22:00
גוף מארגן ההתאחדות הישראלית לצלילה
מרצה/מנחה ד"ר תום שלזינגר

אירועים קרובים

תאריך 25.06.2024   יום שלישי    שעה 17:30    מרצה/מנחה שלומי פלניצקי
חולצת טריקו נוסטלגית!
עכשיו בחנות!
חולצת טריקו נוסטלגית!
חזר למלאי! חולצת טריקו קצרה עם לוגו הדג היהודי צבע לבן מידות 16, S-3XL
לרכישה ולמידע נוסף >
רכישת ביטוח צלילה + תשלום דמי חבר הכל במקום אחד
ביטוח צלילה!
רכישת ביטוח צלילה + תשלום דמי חבר הכל במקום אחד
ההתאחדות הישראלית לצלילה רואה בביטוח הצלילה את אחד מהשירותים החשובים שביכולתה לספק לחברי ההתאחדות. זכרו שכשאתם רוכשים ביטוח צלילה דרך ההתאחדות הישראלים לצלילה אתם תורמים לפיתוח ענף הצלילה
לרכישת ביטוח צלילה או תשלום דמי חבר >