מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל פרטיות תנאים
English
שלום אורח, התחבר
תמונת אווירה

שימוש נכון בערכת חמצן

בנשימה רגילה, הגוף האנושי זקוק לכ-21% חמצן על-מנת לקיים את צרכי החיים הרגילים. במידה ואחוז החמצן באוויר הננשם פוחת, תפקוד הגוף יושפע לרעה. למחסור בחמצן יש השפעה דומיננטית על תאי המוח, תאי העצבים ושריר הלב. מצב זה קרוי היפוקסיה.

כתגובה להיפוקסיה, הגוף מגביר את קצב הלב ולחץ הדם, במאמץ להזרים יותר חמצן מהריאות.

נשימת חמצן במקרי חירום תספק ריכוז גבוה של חמצן לרקמות ההיפוקסיות בגוף. ולכן, הגשת עזרה ראשונה בחמצן לצולל שנפצע, עד להגעתם של שירותי הרפואה המקצועיים, היא אחת מהפעולות החשובות ביותר שיש לנקוט בהן במקרה של תאונת צלילה.

להרחבה לחץ על: היתרונות במתן חמצן לצולל שנפגע בתאונת צלילה

לאור החשיבות בטיפול יעיל ומיטבי בנפגע תאונת צלילה נדרש לבחור את מסיכת ההנשמה המתאימה ביותר בהתאם למצבו הפיזיולוגי של הנפגע, כאשר המטרה תמיד תהיה לספק לנפגע את אחוז החמצן הגבוה ביותר. ככל שאחוז החמצן שהנפגע ינשום גבוה יותר, כך יעלו סיכויי החלמתו.

 

קיימות תצורות שונות של מסיכות אספקת חמצן.

התצורה המוכרת והזמינה ביותר הינה של מסיכות זרימה רציפה, אל מסיכות אלו מוזרם (בעזראת צינורית) חמצן מווסת המורכב על מיכל החמצן, המזרים אליה 100% חמצן בקצב קבוע.

בפועל ינשום הנפגע רק 35%-75% חמצן, שכן האטימה בין מסכה זו לפני הנפגע אינה הרמטית, והחמצן המוזרם אליה מתערבב עם אוויר הנשאף מהחוץ אל המסכה בזמן הנשימה.

קיימים שני סוגי מסכות זרימה רציפה נפוצים (קצב זרימה מומלץ - 15 ליטר לדקה):

מסכת חמצן עם שקית אגירה:

מסיכה המכסה את הפה והאף וכוללת שקית אגירת חמצן, החמצן שמגיע אל המסיכה נשמר בשקית האגירה בזמן וכאשר הנפגע נושם ניתן לזהות האם הנפגע נושם/לא נושם בהתאם לתנועת שקית האגירה. 

בשימוש במסכה זו חשוב לוודא כי השקית מלאה תוך כדי השימוש. אם השקית מתרוקנת יש לבדוק האם יש דליפה בקו אספקת החמצן, או שנדרש להגביר את קצב זרימת החמצן למסיכה.

  

מסכת פנים להנשמה:

מסיכת הנשמה אישית (מסיכת כיס) מאפשרת הנשמת צולל לא נושם מפה למסיכה (במקום מפה לפה). מבנה המסיכה מכיל את הפה והאף יחדיו וכולל דפנות בצורת "כריות אוויר", היוצרות אטימה מירבית עם פני המטופל.

לפתח ההנשמה מותקן שסתום חד כיווני, המונע מהאוויר שפולט הנפגע מלהגיע למנשים ובכך מונע מעבר מחלות.

 

למסיכת ההנשמה ניתן לחבר צינורית חמצן, כך שבעת הנשמה יעלה אחוז החמצן שהנפגע מקבל מ- 16% לעד כ- 50% חמצן! ואף יותר.

 

כנס צוללים 2019:

כנס הצוללים השנתי של ההתאחדות הישראלית לצלילה יוחד לנושא חילוץ והצלה בצלילה. במסגרת זאת חילקה ההתאחדות הישראלית לצלילה מסיכות פנים להנשמה ליותר מ- 300 משתתפי הכנס.

 

מסכה עם ווסת דרישה:

ווסת הדרישה הנו ווסת המספק חמצן בהתאם לדרישת הצולל כמו ווסת צלילה (בניגוד לווסתי הזרימה שהוזכרו לעיל, המזרימים חמצן בקצב קבוע).

לווסת הדרישה 2 יתרונות מרכזיים:

  1. חסכון בחמצן. החמצן מסופק לנפגע על פי קצב הנשימה שלו.
  2. מספק 100% חמצן לנפגע, בניגוד לשיטות האחרות בהן אחוז החמצן אותו נושם הנפגע בפועל נמוך יותר.

את ווסת הדרישה מחברים לאחת משתי המסיכות, מסיכת הכיס או מסיכה מסוג TRO FIT. לשתיהן אטימה מלאה לפנים, אטימה המאפשרת את אספקת אחוזי החמצן הגבוהים.

שילוב של ווסת דרישה ומסיכות אלו הנו היעיל ביותר, שכן הן מספקות 100% חמצן לנפגע (כשהן מוצמדות היטב לפניו של הנפגע), אולם הן מיועדות אך ורק לצולל המסוגל לנשום בכוחות עצמו.

  

קיימים ווסתי דרישה משולבים עם כפתור דרישה, המאפשרים גם הפעלה ידנית של זרימת חמצן לצולל שאינו נושם, בדומה לכפתור הדרישה בדרגה השנייה של הווסת.

כפתור הדרישה כולל מנגנון ייחודי השומר על קצב אספקה נכון לנפגע, בכדי למנוע התרחבות יתר של הריאות או חדירת החמצן למעיים. השימוש בווסת משולב כפתור דרישה מחייב הכשרה ייעודית ונלמד במסגרת קורס מתן חמצן מתקדם של DAN.

 

למרות יתרונם של ווסתי הדרישה לטיפול בצוללים שנפגעו בתאונת צלילה, אין כרגע בארץ מרכזי צלילה עם ווסתי דרישה בערכות החמצן של המועדון וזאת בעיקר בשל חוסר ידע וחוסר בזמינות של ווסתי החמצן האלה בארץ.

ההתאחדות הישראלית לצלילה שואפת לשפר את איכות האמצעים העומדים לרשות מועדוני הצלילה ומציעה למכירה שורת מוצרים איכותיים מתקדמים שנבדקו, אושרו ומומלצים ע"י ארגון DAN - לחנות ההתאחדות.

 

חולצת טריקו נוסטלגית!
עכשיו בחנות!
חולצת טריקו נוסטלגית!
חזר למלאי! חולצת טריקו קצרה עם לוגו הדג היהודי צבע לבן מידות 16, S-3XL
לרכישה ולמידע נוסף >
רכישת ביטוח צלילה + תשלום דמי חבר הכל במקום אחד
ביטוח צלילה!
רכישת ביטוח צלילה + תשלום דמי חבר הכל במקום אחד
ההתאחדות הישראלית לצלילה רואה בביטוח הצלילה את אחד מהשירותים החשובים שביכולתה לספק לחברי ההתאחדות. זכרו שכשאתם רוכשים ביטוח צלילה דרך ההתאחדות הישראלים לצלילה אתם תורמים לפיתוח ענף הצלילה
לרכישת ביטוח צלילה או תשלום דמי חבר >